Víkend s poslancem Evropského parlamentu

Tomáš Zdechovský a Studentská sekce IIPS

O víkendu 21. – 22. listopadu měli vybraní členové Studentské sekce možnost zúčastnit se semináře zaměřeného na aspekty fungování Evropského parlamentu, tvorbu evropské politiky i osobní příběh pana poslance. Seminář se uskutečnil v obci Mladé Buky v Krkonošském podhůří.

Sobotní formální část začala prezentací příběhu o tom, jak se pan Zdechovský dostal do politiky i evropského parlamentu. Poté následovalo představení, respektive pro účastníky spíše připomenutí, dění a procesů uvnitř EP či možností seberealizace prostřednictvím nejrůznějších stáží či dobrovolnictví v rámci unijních institucí. Všichni účastníci, kterých bylo celkem dvanáct, se v průběhu výkladu hojně dotazovali na zajímavá témata. Jelikož všechny program bavil a zajímal, ani jsme se nenadáli a už bylo poledne, po kterém následovala již neformální část, pracovně nazvaná „ulov si svého europoslance“. Což v překladu znamená, že každý měl možnost s Tomášem chvíli pobýt, podiskutovat a případně se i něco přiučit. Sobotní večer pak vyvrcholil řízenou degustací vín a čokolád, což byla skvělá příležitost k dalšímu networkingu všech zúčastněných. Neděle započala opět v energickém seminárním duchu a to na téma zapojování mladých lidí do fungování Evropské Unie a politiky vůbec. Zakončením celého semináře se stal workshop formou simulace jednání, kdy jedna ze dvou vytvořených skupin obhajovala tezi „Posílení hranic Schengenského prostoru“ a druhá se ji snažila konstruktivně oponovat v předložených argumentech a v následné diskusi mohli všichni vyjádřit svůj osobní názor.

Na všech zúčastněných studentech byl vidět velký zájem o evropskou politiku a také to, jak moc si setkání s poslancem Evropského parlamentu užili. Za Studentskou sekci IIPS můžeme jen dodat: „Víc takových setkání, možností a příležitostí!“.

Autor: Jiří Němec