Kulatý stůl - Petr Hladík - „ČR na Blízkém Východě“

Ve středu 9. října se uskutečnil další Kulatý stůl, tentokrát s názvem „ČR na Blízkém Východě“. Pozvání na akci přijal Petr Hladík.

15. 10. 2019

Bez popisku

Ve středu 9. října se na Fakultě sociálních studií uskutečnil druhý Kulatý stůl podzimního semestru s názvem „ČR na Blízkém Východě“. Tentokrát pozvání přijal Petr Hladík, který v minulosti působil jako velvyslanec v Ammánu a předtím také v Libyi, Izraeli či Jordánsku. V současnosti pracuje na Ministerstvu zahraničí, kde je ředitelem odboru států Blízkého východu a severní Afriky.

V první části Kulatého stolu se pan Hladík rozhodl představit práci českých velvyslanců na jejich lokacích na Blízkém Východě. Zmínil, o co se zasloužila Česká republika ve státech jako jsou Izrael, Jordánsko, nebo také v Sýrii. Právě v syrském uprchlickém táboře Areesha se Čechům podařilo významně zlepšit podmínky k bydlení. Dále přišla řeč na roli České republiky, která má hlavně stabilizační funkci na těchto územích a je také jedinou unijní zemí, která má v Damašku velvyslanectví. Pan Hladík připojil také své vlastní zážitky z návštěv, s to například z nemocnice v Aleppu.

Celkově pan velvyslanec vyzdvihl velké množství projektů, které, ale jak sám poznamenal, bohužel nedokážeme prodat tolik, jako sportovní úspěchy České republiky.

V druhé části byl prostor vyhrazen diskuzi. Dotazy studentů směřovaly především na konkrétní země blízkého Východu. Probrali jsme izraelské volby a dopad na Českou republiku, situaci v Jemenu nebo Egyptě a spolupráci ČR s dalšími institucemi, jako je například UNHCR. Došlo také na velmi aktuální téma turecké intervence na sever Sýrie. Zde se Turecko po stažení vojsk USA snaží zemi zbavit údajných kurdských teroristů a zajistit místo pro uprchlíky ze Sýrie.

Návštěva pana velvyslance na naší fakultě byla příjemným a obohacujícím zážitkem deštivého odpoledne a my jsme rádi, že naše pozvání přijal.

Autor: Pavla Sychrová


Více článků

Přehled všech článků

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info