Kulatý stůl - Petr Hladík - „ČR na Blízkém Východě“

Ve středu 9. října se uskutečnil další Kulatý stůl, tentokrát s názvem „ČR na Blízkém Východě“. Pozvání na akci přijal Petr Hladík.

15. 10. 2019

Ve středu 9. října se na Fakultě sociálních studií uskutečnil druhý Kulatý stůl podzimního semestru s názvem „ČR na Blízkém Východě“. Tentokrát pozvání přijal Petr Hladík, který v minulosti působil jako velvyslanec v Ammánu a předtím také v Libyi, Izraeli či Jordánsku. V současnosti pracuje na Ministerstvu zahraničí, kde je ředitelem odboru států Blízkého východu a severní Afriky.

V první části Kulatého stolu se pan Hladík rozhodl představit práci českých velvyslanců na jejich lokacích na Blízkém Východě. Zmínil, o co se zasloužila Česká republika ve státech jako jsou Izrael, Jordánsko, nebo také v Sýrii. Právě v syrském uprchlickém táboře Areesha se Čechům podařilo významně zlepšit podmínky k bydlení. Dále přišla řeč na roli České republiky, která má hlavně stabilizační funkci na těchto územích a je také jedinou unijní zemí, která má v Damašku velvyslanectví. Pan Hladík připojil také své vlastní zážitky z návštěv, s to například z nemocnice v Aleppu.

Celkově pan velvyslanec vyzdvihl velké množství projektů, které, ale jak sám poznamenal, bohužel nedokážeme prodat tolik, jako sportovní úspěchy České republiky.

V druhé části byl prostor vyhrazen diskuzi. Dotazy studentů směřovaly především na konkrétní země blízkého Východu. Probrali jsme izraelské volby a dopad na Českou republiku, situaci v Jemenu nebo Egyptě a spolupráci ČR s dalšími institucemi, jako je například UNHCR. Došlo také na velmi aktuální téma turecké intervence na sever Sýrie. Zde se Turecko po stažení vojsk USA snaží zemi zbavit údajných kurdských teroristů a zajistit místo pro uprchlíky ze Sýrie.

Návštěva pana velvyslance na naší fakultě byla příjemným a obohacujícím zážitkem deštivého odpoledne a my jsme rádi, že naše pozvání přijal.

Autor: Pavla Sychrová


Více článků

Přehled všech článků

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info