Kulatý stůl – Andrew Schapiro: “Česko-americké vztahy”

Velvyslanec USA, Andrew Schapiro, zavítal dne 14. dubna do jihomoravské metropole Brna. Navštívil amerického kulturní středisko „InfoUSA“ v Moravské zemské knihovně a posléze se vydal diskutovat se studenty Masarykovy univerzity o česko-amerických vztazích i aktuálních mezinárodních problémech.

16. 4. 2015

Bez popisku
Velvyslanec USA: Čelíme vážným světovým problémům. Evropa a Spojené státy stojí při sobě a je důležité, abychom ve spolupráci pokračovali.

Andrew Schapiro se na Fakultě sociálních studií věnoval otázce partnerství Evropy a Spojených států a vyzdvihl potřebu partnerství udržovat a posilovat. „Čelíme vážným světovým problémům, jako je napětí v Sýrii nebo na Ukrajině, ohrožením, jako je epidemie eboly či změna klimatu. Tyto otázky nemůže vyřešit jeden národ, lze jim čelit jen mezinárodní spoluprací při respektování suverenity zemí a se vzájemnou solidaritou. Evropa a Spojené státy stojí při sobě a je důležité, abychom ve spolupráci pokračovali,“ uvedl Schapiro.

Neopomenul také přidat vřelá slova směrem k České republice jakožto zemi, která dbá na lidská práva a díky nelehké cestě po pádu železné opony byla a je vzorem pro další transformující se země. Ambasadora k České republice pojí jeho kořeny, jeho matka se narodila v Československu a později emigrovala do Spojených států, a tak se Schapiro do Česka prý rád vrací.

O důležitosti mluvit s mladými lidmi a poslouchat jejich názory svědčí ochota pana Schapira diskutovat se studenty, které zajímalo především dění na Ukrajině a napjaté vztahy s Ruskem. Samozřejmostí byla také otázka na život právníka – diplomata, který se slovy „I’ll pick you up from school, we’re moving to Europe” neváhal „sbalit” rodinu a opustit rodnou Ameriku.

Autor: Tereza Hálová, Žaneta Vencourová


Více článků

Přehled všech článků

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info