Kulatý stůl – Volby do Evropského parlamentu

15. listopadu se v Aule FSS konal Kulatý stůl zaměřený na téma voleb do Evropského parlamentu. Pozvání přijali Jan Pátek, Kateřina Blažková, a Natalie Šťastná.

23. 11. 2018

Bez popisku

Téma voleb do Evropského parlamentu nabírá s jejich blížícím se datem na stále větší důležitosti. I proto se na Fakultě sociálních studií rozhodli členové Studentské sekce IIPS zorganizovat Kulatý stůl o této problematice. Akce se konala 15.11.2018 v Aule FSS. Pozvání přijali Jan Pátek, který hovořil o předvolební situaci v kontextu veřejného mínění v zemích EU, Kateřina Blažková, která představila iniciativu „Tentokrát budu volit, a Natalie Šťastná, která mimo jiné přiblížila možnosti stáží v Evropském parlamentu.

Tento Kulatý stůl se uskutečnil především s důrazem na blížící se volby v květnu 2019, a též s ohledem na veřejné mínění a informovanost nejen občanů České republiky o EP. V úvodu nám pan Pátek přiblížil úlohu Evropského Parlamentu ve fungování Evropské unie, a také statistiky Eurobarometru o volební účasti v členských státech. Poukazoval především na přetrvávající euroskepticismus v ČR a na Slovensku, jehož nárůst můžeme pozorovat ze statistik o volební účasti ve volbách do EP.

O důležitosti, která se přisuzuje volbám do Evropského parlamentu příští rok, nemůžeme pochybovat. Současný politický vývoj v členských státech a jejich postoj k EU se může negativně odrazit ve složení parlamentu ve smyslu toho, že může nastat situace, kdy bude v Evropské unii těžší shodnout se na pravidlech a přijímat kompromisy. Naši hosté tak těmito úvahami ukazovali, že skutečně záleží na hlasu každého voliče.

Studenti se též dozvěděli o platformětentokratbuduvolit.eu, jejíž hlavní úlohou je zvyšovat volební účast v ČR, a zapojit tak co nejvíce lidí do sdílení informací o EP. Kromě této platformy může každý z nás podat pomocnou ruku při prezentaci evropských voleb mezi širokou veřejností – organizací diskuzí ve městech, sdílením aktualit na sociálních sítích anebo jako dobrovolník. Pro aktivnější studenty představila Natalie Šťastná možnosti stáže v EP přímo v Bruselu, kde mohou do dění voleb nahlédnout i z té druhé strany.

V diskuzi nechyběly otázky týkající se příčin nízké volební účasti do EP a klesající podpory EU ze strany veřejnosti. Jak poukazovali naši hosté – ta se často spojuje právě s nedostatkem informací a šířením mýtů o EU. Věříme, že tento Kulatý stůl přinesl studentům cenné informace a bližší pohled do fungování EU a voleb do EP 2019.


Více článků

Přehled všech článků

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info