Kulatý stůl - Na misi Lékařů bez hranic

  • 6. března 2024
    18:00 – 19:30
  • Fakulta sociálních studií - U33
Organizace Lékařů bez hranic vznikla v roce 1971 s vizí poskytovat zdravotní péči v místech, kde taková péče chybí. Jedna z prvních misí vedla do zemětřesením postižené Nikaragui. Lékaři bez hranic působili také v Kambodži nebo válkou zasaženém Afghánistánu. Ačkoliv jsou politicky neutrální a pomoc poskytují všem bez rozdílu, byly jejich nemocnice nezřídka cílem bombardování. V současné době mají mise v Súdánu, Jemenu nebo na Haiti.
V čem se liší lékařská práce na misi Lékařů bez hranic od té v české nemocnici? Jaká jsou na misích bezpečnostní opatření? A jak vypadá spolupráce s místními? Přijďte diskutovat s Dušanem Machem, primářem ARO Nemocnice v Novém Městě na Moravě a členem Lékařů bez hranic.
Dušan Mach vystudoval medicínu na Lékařské fakultě Masarykovy univerzity. Nyní pracuje jako primář ARO v Nemocnici v Novém Městě na Moravě. V roce 2016 vyjel do Jemenu na svou první misi s týmem Lékařů bez hranic. Od té doby byl celkem na šesti misích. Kromě Jemenu ještě v Jižním Súdánu a Keni. „Zvyknout si na zvuky války? To si časem zvyknete, … tam prostě když zavřete oči, tak večer slyšíte občas nějaké střílení, nějakou ránu a dá se na to zvyknout,“ řekl Dušan Mach pro Český rozhlas po návratu z jemenské mise v roce 2017.

Sdílení události

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info