Debata s Christy Agor, chargé d’affaires na Velvyslanectví USA v Praze

Fakultu sociálních studií tentokrát navštívila Její Excelence Christy Agor, která pracuje na velvyslanectví USA v Praze jako chargé d’affaires.

27. 10. 2022 Matej Bazovsky

Bez popisku

Na Fakultě sociálních studií se 18. října v pozdní úterní odpoledne uskutečnila debata na téma „Strengthening US-Czech Relations in the Face of Current Geopolitical Challenges” s velmi významným hostem. Masarykovu univerzitu tentokrát navštívila Její Excelence Christy Agor, která pracuje na velvyslanectví USA v Praze jako chargé d’affaires. Jednalo o akci organizovanou Studentskou sekcí ve spolupráci s Katedrou mezinárodních vztahů a evropských studií.

Diskuzi uvedl proděkan Petr Suchý, který poděkoval Její Excelenci za to, že si našla čas právě na návštěvu Masarykovy univerzity. Debatu Její Excelence začala krátkým příběhem, ve kterém nám povyprávěla, že má za sebou již dlouhou kariéru diplomata, poněvadž v minulosti pracovala na velvyslanectvích a Pákistánu, Afghánistánu, Botswaně či ve Španělsku, a do České republiky přicestovala teprve v srpnu tohoto roku. Její Excelence dále vyzdvihla dobré vztahy mezi Českou republikou a USA, které datujeme již od období Masaryka, který bojoval za vznik Československa. Vyjádřila i své zklamání ze současné situace na Ukrajině. Rovněž vyzdvihla i pomoc, kterou obyvatelé České republiky poskytli ukrajinským občanům po čas nelehkých časů války. Dále také zdůraznila důležitost ČR jako partnera v obranné struktuře Evropy, a zmínila jednání o dodávkách amerických zbraňových systémů, například stíhaček páté generace (F-35), které posílily obranyschopnost České republiky. Její Excelence též vyzdvihla důležitost budování přátelských vztahů mezi lidmi našich států.

Následně jsme se přesunuli do druhé části střetnutí, kde měli posluchači možnost Její Excelenci pokládat otázky, na něž odpovídala s ladností zkušeného diplomata. Dotazy se nejvíce dotýkaly současné situace na Ukrajině: jak ji vnímá vláda USA a občané země, a jakými způsoby se USA snaží pomoct Ukrajině. Pozornost byla věnována i složité situaci před invazí, kdy američtí diplomaté dostali rozkaz šířit jejich zpravodajské informaci ve snaze varovat před útokem na Ukrajinu. Na otázku, zda by převrat mohl změnit situaci v Rusku, Její Excelence odpověděla, že svrhnutí Putina není v zájmu USA, protože neví, kdo by byl jeho nástupcem. Otázky se též točily kolem postoje USA k Číně. Její Excelence zdůraznila význam spolupráce v otázkách světové politiky a řešení otázky Ukrajiny, Tchaj-wanu a klimatické krize. Studenti se také ptali na otázky týkající se Íránu a reakce USA na jeho zvyšující se zapojení do války na Ukrajině. Posluchači se také dozvěděli, co je náplní práce chargé d'affaires na velvyslanectví.

V závěru této příjemné diskuze nám Její Excelence prozradila, že i když je v České republice pouze krátce, tak už si zemi, a obzvlášť její přírodu, stihla velmi oblíbit. Nakonec nám pak poděkovala za společně strávené chvíle, a ubezpečila nás, že i když se jednalo o její první návštěvu Masarykovy univerzity, tak se určitě nejednalo o návštěvu poslední. Předtím, než se s námi Její Excelence rozloučila, jsme stihli i pár společných fotek.

Autor: Matej Bazovský
Foto: Lukáš Bastl


Více článků

Přehled všech článků

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info