Debata o české zahraniční politice – V4, Quo Vadis?

Ve středu 6. dubna se na Fakultě sociálních studií konala Debata o české zahraniční politice.

10. 4. 2022

Bez popisku

Tento projekt Studentské sekce IIPS byl letos na jaře obnoven, a první debata jarního semestru s názvem „V4, Quo Vadis?” se zaměřila na současné problémy a budoucnost Visegrádské čtyřky. Pozvání přijali Lubomír Kopeček, český politolog a profesor působící na Katedře politologie Masarykovy univerzity, Pavlína Janebová, ředitelka pro výzkum v institutu AMO, a Anežka Kovalinová, zabývající se především energetickou bezpečností V4. Debatu moderovala Vlasta Macháčová z Radia R.

První část debaty byla postavena na pokládání dotazů týkajících se různých oblastí V4, o kterých poté řečníci diskutovali. Na úvodní otázku: „Jak vnímáte v dnešní době V4?” odpověděl Lubomír Kopeček slovy, že je dle něj: „Visegrád v tuto chvíli mrtvý.” Na to navázal, že se jedná o pouze současnou situaci a zmínil, že důležitou roli momentálně hraje výsledek maďarských parlamantních voleb, poněvadž se současná maďarská vláda v kontextu ruské invaze na Ukrajinu pohybuje názorově jinde než zbývající členové V4.

Řečníky bylo dále diskutováno, jakým způsobem se ruská invaze na Ukrajinu dotkla spolupráce V4 jako celku. Kopeček i Kovalinová se shodli, že jako následek ruské invaze na Ukrajinu dochází k útlumu prioritizace spolupráce v rámci Visegrádské čtyřky. Válce na Ukrajině pak byla, jakožto velmi aktuálnímu tématu, věnována značná část debaty. Hojně byl diskutován i postoj současné a předchozí české vlády vůči alianci, oblast energetiky a výzvy a příležitosti V4.

V druhé části debaty byl ponechán prostor pro otázky z publika, které se týkaly například role Maďarska v otázce bezpečnosti Slovenské republiky či potenciálu geotermálních elektráren na Slovensku.

Děkujeme všem hostům za přijetí pozvání a zároveň také divákům za osobní účast. Budeme se těšit na příští setkání.

Autor: Alžběta Frommerová
Foto: Lukáš Bastl


Více článků

Přehled všech článků

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info