Závěrečná členská schůze 2023/24
S koncem semestru jsme i my zakončili naši činnost v tomto akademickém roce.
Ve středu 6. dubna se na Fakultě sociálních studií konala Debata o české zahraniční politice.
Tento projekt Studentské sekce IIPS byl letos na jaře obnoven, a první debata jarního semestru s názvem „V4, Quo Vadis?” se zaměřila na současné problémy a budoucnost Visegrádské čtyřky. Pozvání přijali Lubomír Kopeček, český politolog a profesor působící na Katedře politologie Masarykovy univerzity, Pavlína Janebová, ředitelka pro výzkum v institutu AMO, a Anežka Kovalinová, zabývající se především energetickou bezpečností V4. Debatu moderovala Vlasta Macháčová z Radia R.
První část debaty byla postavena na pokládání dotazů týkajících se různých oblastí V4, o kterých poté řečníci diskutovali. Na úvodní otázku: „Jak vnímáte v dnešní době V4?” odpověděl Lubomír Kopeček slovy, že je dle něj: „Visegrád v tuto chvíli mrtvý.” Na to navázal, že se jedná o pouze současnou situaci a zmínil, že důležitou roli momentálně hraje výsledek maďarských parlamantních voleb, poněvadž se současná maďarská vláda v kontextu ruské invaze na Ukrajinu pohybuje názorově jinde než zbývající členové V4.
Řečníky bylo dále diskutováno, jakým způsobem se ruská invaze na Ukrajinu dotkla spolupráce V4 jako celku. Kopeček i Kovalinová se shodli, že jako následek ruské invaze na Ukrajinu dochází k útlumu prioritizace spolupráce v rámci Visegrádské čtyřky. Válce na Ukrajině pak byla, jakožto velmi aktuálnímu tématu, věnována značná část debaty. Hojně byl diskutován i postoj současné a předchozí české vlády vůči alianci, oblast energetiky a výzvy a příležitosti V4.
V druhé části debaty byl ponechán prostor pro otázky z publika, které se týkaly například role Maďarska v otázce bezpečnosti Slovenské republiky či potenciálu geotermálních elektráren na Slovensku.
Děkujeme všem hostům za přijetí pozvání a zároveň také divákům za osobní účast. Budeme se těšit na příští setkání.
Autor: Alžběta Frommerová
Foto: Lukáš Bastl
S koncem semestru jsme i my zakončili naši činnost v tomto akademickém roce.
V pátek 10. května jsme vyrazili na exkurzi do Prahy, kde jsme navštívili sídlo Rádia Svobodné Evropy (RFE/RL) a následně se v odpoledních hodinách podívali i do České národní banky.