Závěrečná členská schůze 2023/24
S koncem semestru jsme i my zakončili naši činnost v tomto akademickém roce.
14. listopadu 2019 se uskutečnil již třetí Kulatý stůl podzimního semestru nazvaný „30 let svobody“. Pozvání SSIIPS přijal Mgr. Daniel Kroupa, Ph.D.
Na třetí Kulatý stůl podzimního semestru nazvaný „30 let svobody“, který se konal 14. listopadu 2019, přijal naše pozvání Mgr. Daniel Kroupa, Ph.D. Byl studentem Jana Patočky, podepsal Chartu 77 a v revolučním roce byl také jeden z hlavních představitelů Občanského fóra. V devadesátých letech se stal postupně poslancem, senátorem a předsedou ODA.
V první části přednášky se pan doktor Kroupa ponořil do dějin od roku 1968. Komentoval hospodářskou politiku, obraz komunistické strany nebo nástup prezidenta Husáka. Poté jsme se plynule dostali k Helsinské konferenci v roce 1975 a podpisu závěrečného aktu, na nějž odpovídala slavná Charta 77. Následoval počátek 80. let a přesun k listopadu roku 1989.
Pan doktor se také rozpovídal o bytových seminářích, které vedl, a kde přednášela i taková jména jako například Sir Geoffrey Howe. Nakonec se zaměřil na popisování vzniku Občanského fóra a jeho fungování s Václavem Havlem v čele. Popisoval i emoce, pocit strachu, který z něj opadl po pádu komunismu.
V druhé části byl prostor vyhrazen dotazům. Posluchači se ptali na výslechy v Bartolomějské ulici a na život disidentů v realitě komunismu. Řeč přišla i na udávání agentů StB, kteří byli všude přítomni, dokonce i mezi těmi nejbližšími přáteli. Jedna z posledních otázek padla také na téma působení disidentů v bezpečnostních složkách. Pan Kroupa se také vyjádřil k soudní moci, která podle něj měla být po revoluci řádně obměněna.
Skromnost a nevídaná výřečnost vyzařovaly z celého Kroupova projevu, dokázal tak výborně představit osobní pohled na tak důležité události naší nedávné historie. Tyto události je více než vhodné si připomínat, tím spíše, že výročí 17. listopadu bylo jen tři dny od této besedy.
Autor: Pavla Sychrová
S koncem semestru jsme i my zakončili naši činnost v tomto akademickém roce.
V pátek 10. května jsme vyrazili na exkurzi do Prahy, kde jsme navštívili sídlo Rádia Svobodné Evropy (RFE/RL) a následně se v odpoledních hodinách podívali i do České národní banky.