Závěrečná členská schůze 2023/24
S koncem semestru jsme i my zakončili naši činnost v tomto akademickém roce.
Ve středu 20. 10. se na Fakultě sociálních studií uskutečnil Kulatý stůl pod názvem “Vojenská psychologie v praxi”. Pozvání Studentské sekce IIPS přijat pplk. Mgr. Petr Osokin.
Po vynucené, takřka roční přestávce, se na Fakultě sociálních studií ve středu 20. října opět uskutečnil Kulatý stůl, tentokrát pod názvem “Vojenská psychologie v praxi”. Pozvání Studentské sekce IIPS přijal pplk. Mgr. Petr Osokin, který v současnosti působí na 2. oddělení operační psychologie AČR. V minulosti pan podplukovník své zkušenosti rozšiřoval např. na misi v Afghánistánu mezi lety 2013-2014.
První část přednášky byla věnována základnímu uvedení do problematiky. Posluchačům byla představena vskutku široká náplň psychologické služby v rámci AČR. Pan podplukovník vysvětlil, jak se on sám už jako profesionální voják ke studiu psychologie dostal, a jaké cesty tedy k takovému armádnímu působení vedou. Posluchačům bylo odhaleno, co se vlastně ukrývá pod pojmem „operační psychologie“ a jak se práce operačních psychologů liší od práce psychologů klinických, či těch, kteří působí u vojenské policie. Posluchači tak dostali možnost nahlédnout do působení operačních psychologů v rámci jednotlivých posádek, resp. nahlédnout na dynamiku soužití operačních psychologů a zbytku posádky. Dále pan podplukovník popsal, vycházeje přitom ze svých zkušeností, psychologickou přípravu vojáků na mise, stejně jako participaci operačních psychologů na elitních bojových kurzech či jejich práci s rodinami vojáků.
Druhá, podstatně delší část večera, pak byla věnována diskusi. Otázky účastníků směřovaly jak na možný kariérní postup psychologů AČR a jejich každodenní pracovní náplň na základnách v ČR i zahraničí, tak i k problematice psychohygieny nás všech. V souvislosti s odchodem z Afghánistánu byly diskutovány dopady misí na psychiku vojáků i jejich rodin. Část otázek také byla směřována na potírání extrémismu v armádě, zvláště v nultých letech našeho století. Posluchači také měli možnost dozvědět se, zdali existuje nějaký archetyp vojáka.
Celý večer se nesl, často v kontrastu s probíranými tématy, ve velmi příjemném, až odlehčeném duchu.
S koncem semestru jsme i my zakončili naši činnost v tomto akademickém roce.
V pátek 10. května jsme vyrazili na exkurzi do Prahy, kde jsme navštívili sídlo Rádia Svobodné Evropy (RFE/RL) a následně se v odpoledních hodinách podívali i do České národní banky.