Kulatý stůl – doc. Vojtěch Šimíček: “Volby v ČR očima ústavního soudce”

První Kulatý stůl jarního semestru s názvem “Volby v ČR očima ústavního soudce” se na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzity uskutečnil ve středu 20. dubna.

27. 4. 2022

Bez popisku

Pozvání přijal docent Vojtěch Šimíček, soudce Ústavního soudu, který již od roku 1992 vyučuje ústavní právo na Právnické fakultě MU. Debatou provázel Šimon Mašek, student magisterského oboru Mezinárodní vztahy na Fakultě sociálních studií a člen Studentské sekce IIPS.

Diskuze započala přiblížením nálezu Ústavního soudu ze 3. února 2021, který zrušil části zákona o parlamentních volbách v České republice. V tomto rozhodnutí Ústavní soud konstatoval, že stanovení uzavíracích klauzulí pro koalice politických stran bylo v rozporu s Ústavou. Koalicím od roku 2021 stačí pro vstup do poslanecké sněmovny pět procent hlasů. Diskutována byla i historie volebního zákonu či rozhodnutí soudu z roku 2020.

Poté se debata stočila k prezidentským volbám a spornému navrhování kandidátů poslanci a senátory. Probírány byly i pravomoci prezidenta po změně způsobu volby prezidenta z nepřímé na přímou. Na otázku, zda jsou současné pravomoci prezidenta příliš široké, docent Šimíček reagoval slovy, že je proti změnám Ústavy a navrhl následující řešení: dva roky nezávislé analýzy judikatury a ústavní praxe, kterou by provedla reprezentativní odborně-politická komise. Tato analýza by přinesla odpověď na to, co vše je třeba vylepšit.

V druhé části Kulatého stolu byl prostor vyhrazen diskuzi. Publikum dotazy směřovalo na oblast genderu, politických kampaní či evropských voleb. Mělo i doplňující otázky k novému volebnímu zákonu.

Děkujeme všem hostům a zejména panu docentu Šimíčkovi za účast. Budeme se těšit na příští setkání.

Autor: Alžběta Frommerová


Více článků

Přehled všech článků

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info