Kulatý stůl – RNDr. Alexandr Vondra: “Současná situace v Evropě”

V úterý 26. dubna se na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzity konal již druhý Kulatý stůl jarního semestru. Tentokrát se diskutovalo o „Současné situaci v Evropě.”

3. 5. 2022

Bez popisku

Ve slunečné úterní odpoledne přijal pozvání Studentské sekce RNDr. Alexandr Vondra, bývalý zahraničně-politický poradce prezidenta Václava Havla, velvyslanec ve Spojených státech, ministr zahraničních věci či ministr obrany. Na jaře 1990 inicioval schůzi, která vedla k visegrádskou spolupráci, a také zahajoval přístupové rozhovory o vstupu České republiky do NATO. V současnosti je Vondra poslancem Evropského parlamentu. Debatu moderovali studenti Lucie Záhorská a Šimon Mašek.

Hned na úvod bylo zdůrazněno, že „současná situace v Evropě” je od února jiná. Na první otázku: jak vnímá momentální situaci, Vondra odpověděl slovy, že v době války v Perském zálivu přesně věděl, jak proběhne, podporoval útok, podporoval osvobození Kuvajtu, a to i společně s prezidentem Václavem Havlem. Co ale nečekal bylo, jakého rozsahu ruská invaze na Ukrajinu nabude. Věděl, že ke konfliktu dojde, poněvadž napětí gradovalo. Dokonce i četl Putinovu esej – podle toho věděl, že vše jde „do kytek.” Dva dny před ruskou invazí na Ukrajinu navíc Česká televize vysílala projev Vladimira Putina. Projev byl, dle Vondry: „Směsicí absolutního disrespektu ke všemu, k čemu se svět 30 let ubíral.”

Druhá otázka se týkala vstupu Ukrajiny do Evropské unie. Dle Vondry je odpověď ano, protože bychom Ukrajinu měli pozitivně motivovat. Pro vstup uvedl tři důvody: 1. mizí nárazníkové zóny, 2. Ukrajinci se statečně brání, 3. máme Ukrajině nějakým způsobem pomoc, povzbudit ji, nabídnout kandidátský status či vysílat pozitivní signály. Další otázky směřovaly na roli Číny v konfliktu, na balíky sankcí Evropské unie či na důležitost transatlantických vztahů.

Druhou část debaty tvořily otázky z publika. Posluchači se ptali například na způsob, kterým by mohl konec voleb ve Francii ovlivnit jednání Francie vůči Ukrajině. Dle Vondry se ve Francii druhé volební období nese v duchu snahy “zapsat se do dějin” – Emanuel Macron bude chtít zanechat evropskou stopu a vrátit se k „jupiterovským vizím” z prvního období. Vše se ale bude odvíjet na tom, co mu Francouzi dovolí. Další otázky se týkaly kupříkladu krize eurozóny.

Děkujeme panu Vondrovi za přijetí pozvání, a budeme se těšit na příští shledání.

Autor: Alžběta Frommerová
Foto a záznam: Lukáš Bastl


Více článků

Přehled všech článků

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info