Úvodní členská schůze 2024/25
V druhém týdnu podzimního semestru jsme se sešli na úvodní členské
schůzi. Setkání sloužilo i jako nábor nových členů, které jsme se snažili zasvětit do
chodu spolku a jeho jednotlivých oddělení.
Studentská sekce IIPS ve spolupráci s Knihovnou Václava Havla uspořádala 24. března debatu v univerzitním kině Scala s Michaelem Žantovským, moderovanou děkanem Fakulty sociálních studií Břetislavem Dančákem.
Studentská sekce IIPS ve spolupráci s Knihovnou Václava Havla uspořádala 24. března debatu v univerzitním kině Scala s Michaelem Žantovským, moderovanou děkanem Fakulty sociálních studií Břetislavem Dančákem. V zaplněném sále začal děkan výčtem zásluh váženého hosta, ať už z okruhu diplomatického, spisovatelského či překladatelského. Michael Žantovský v reakci na úvodní představení poznamenal vtipnou glosu, že je stále překvapen, kolik chvály dokáže snést. Není se čemu divit, stihl toho skutečně mnoho – od spoluformování rané české zahraniční politiky, přes dlouhodobou velvyslaneckou éru, až po překlady vlastní tvůrčí činnosti a vedení Knihovny Václava Havla.
V první části, kdy otázky kladl pan děkan, se mluvilo o počátcích samostatné české zahraniční politiky, o změně diplomatického diskurzu, ale i o vztahu diplomacie k bezpečnosti. Host vzpomínal na počáteční idealismus a naivitu, se kterou do politiky vstupoval a také na to, jak si myslel, že to bude otázka nanejvýš pár měsíců, neboť Václav Havel svým přátelům z disentu tehdy sliboval, že po jeho boku zůstanou pouze do doby, než se ustaví nová vláda. O tom, jak se Žantovský i Havel přepočítali, svědčí skutečnost, že Michael Žantovský opustil Ministerstvo zahraničí po čtvrt století svého působení teprve loni na podzim.
V rámci diplomatického tématu se hovořilo i o spojování sil s Poláky a Maďary při rozšiřování NATO, útlumu diplomatických nástrojů a aktuálnímu výkonu české diplomacie, změně diskurzu a odklonu od lidskoprávní tématiky, ale také o částečné zmatečnosti, kdy není jasné, zda zahraniční politiku vykonává současný prezident Zeman, premiér Sobotka, či Ministerstvo zahraničí – zvláště v momentě, kdy každý orgán tvrdí něco jiného.
Z řad hostů se ozývaly dotazy, které se týkaly současného dění ve světě, kdy se hovořilo o Brexitu, teroristických útocích v Bruselu, návštěvě čínského prezidenta a ne/dodržování lidských práv ve světě. Zároveň se publikum ptalo na hostův osobnostní vývoj a zda on sám po letech nadále zůstává idealistou. Také padl dotaz o jeho názoru na pošpiňování jména Václava Havla.
Autor: Kateřina Křivánková
V druhém týdnu podzimního semestru jsme se sešli na úvodní členské
schůzi. Setkání sloužilo i jako nábor nových členů, které jsme se snažili zasvětit do
chodu spolku a jeho jednotlivých oddělení.
Na náš první Kulatý stůl tohoto semestru přijala pozvání ředitelka Českého centra v Bratislavě Monika Koblerová.