Masarykovy debaty – teze: “Nechme si korunu: Zavedení eura by bylo chybou.”

V úterý 5. dubna se uskutečnila první Masarykova debata v tomto roce. Tentokrát se zaměřila na téma přijetí eura v České republice a zda by bylo chybou vzdát se koruny.

13. 4. 2022

Bez popisku

Samotná teze zněla “Nechme si korunu: Zavedení eura by bylo chybou.” V diskuzi se střetli celkem čtyři odborníci. Na straně PRO tezi ekonom a člen Národní ekonomické rady Lukáš Kovanda a analytik finančních trhů Tomáš Volf. PROTI tezi, tedy pro euro, byl profesor Mendelovy univerzity Lubor Lacina specialista na monetární unii a politiky Evropské unie a také doktor Vladan Hodulák, který působí na Katedře mezinárodních vztahů a evropských studií Masarykovy univerzity.

Před samotným začátkem debaty proběhlo mezi publikem hlasování. Proti tezi, tedy pro euro, se vyslovilo 31 z přítomných, pro tezi 18 a nerozhodnutých bylo v sále celkem 9. Debata byla rozdělena do tří částí. V první části měli hosté sedm minut na představu svých tezí a myšlenek. Na střídačku tak vystoupili zástupci PRO i PROTI tezi. Následovala samotná debata moderovaná Jakubem Váchou, moderátorem České televize. V třetí části došlo také na dotazy z publika.

Celou debatu otevřel Lukáš Kovanda, podle kterého je Česká republika připravena lépe než řada zemí, které euro již mají. A právě z tohoto důvodu bychom neměli vstoupit do eurozóny. Debatu také přirovnal k letadlu, kdy menší letadlo, tedy vlastní měna, dokáže lépe manévrovat než velký Boeing. Na to navázal profesor Lacina, který připomněl fakt, že došlo k vymizení debaty o přijmutí eura a uvedl argument „proč měnit něco, co funguje“. To nicméně podle jeho názoru díky dnešní inflaci vymizelo.

Tomáš Volf poukázal na ztrátu pravomocí ovlivňovat naši monetární politiku, pokud bychom přijali euro, jelikož pravomoci by v takovém případě převzala Evropská centrální banka. Hlavním argumentem Tomáš Volfa byli pravomoci na reakce na výkyvy a možnosti regulovat exportní sazby. Posledním řečníkem byl Vladan Hodulák, který zdůraznil, že díky euru bychom mohli ještě lépe spolupracovat s naším největším ekonomickým spojencem, tedy Německem. Díky vstupu do eurozóny bychom měli větší možnost ovlivňovat politiku Evropy, a to převážně tu monetární.

Debata se poté nesla porovnáváním ekonomiky České republiky a Slovenska. Podle týmu PROTI tezi je Slovensko ukázkou, že přijmout euro nám neublíží a nijak nás to nepoškodí. Také poukázal na dlouhodobou spokojenost s eurem na Slovensku. V debatě samozřejmě zazněl také argument černého pasažéra, tedy faktu, že Česko čerpá výhody EU, ale neplní všechny své závazky.

Tým PRO tezi poté zdůraznil, že i přes nevstoupení do eurozóny jsme byli součástí velkých a důležitých jednání. A také dodal, že není zde ani politický příběh, proč euro přijmout, tedy naše zakotvení v EU je již dostačující.

Debata se poté přenesla na otázky z řad publika, které se týkali návrhu vlády, který umožní platbu daní v eurech a také otázku na porovnání síly ekonomky Česka a Slovenska.

Na závěr debaty publikum opět hlasovalo, PRO se vyjádřilo 18 a PROTI 32 přítomných a nerozhodnutých bylo již jen 6. Tým PROTI, tedy tým, který je pro přijetí eura, se tedy stal výhercem.

  Před debatou Po debatě Rozdíl
Pro 18 18 0
Nevím 9 6 -3
Proti 31 32 +1

 

Záznam diskuze je dostupný na YouTube pod tímto odkazem: https://youtu.be/d3YYf2Q2V24

autor: Patrik Hlaváček
foto: Lukáš Bastl, Tereza Kubíčková


Více článků

Přehled všech článků

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info