Jsou tomu dva roky, co se v Rumunsku odehrály parlamentní volby, jež skončily výhrou Sociálně demokratické strany (PSD). Na základě výsledků PSD v čele s Marcelem Ciolacuem skládala vládnoucí koalici, kterou nakonec utvořila společně s Národně liberální stranou (PNL) a Demokratickým svazem Maďarů v Rumunsku (UDMR). Tato vláda však dlouho nevydržela a nahradil ji kabinet dosavadního premiéra Ilie Bolojana z PNL, přičemž do koalice byla navíc přizvána progresivní strana Unie záchrany Rumunska (USR). Ani tentokrát však vládní koalice v úřadu dlouho nepozbyla, jelikož z ní před pár týdny odešli sociální demokraté. Spor vznikl kvůli reformám na snížení státního dluhu zasahující například problematiku daní či penzijního systém. V uplynulém týdnu vyvolaly poslanci PSD hlasování o nedůvěře, kde za pomoci krajně pravicového Svazu pro Sjednocení Rumunů (AUR) a dalších menších politických subjektů uspěli. Získali totiž 281 hlasů z celkových 464.
Premiér Bolojan v reakci prohlásil, že si PSD zahrává s ohněm a pomáhá svými kroky krajní pravici. Podle nejnovějších průzkumů by totiž AUR v nových parlamentních volbách jednoznačně zvítězil. Lídrem strany je George Simion, jenž se minulý rok účastnil prezidentských voleb, které nakonec v druhém kole prohrál. Prezidentem se stal centrista Nicusor Dan, který nyní obyvatelstvo Rumunska ujistil, že věří, že zemi i nadále povede jednoznačně proevropská vláda. Vyhlášení nových voleb zatím neplánuje a předpokládá úspěšná koaliční jednání. Koho sestavením vlády pověří zatím však jisté není.
Pád vlády způsobil v zemi nemalé problémy. Rumunská měna leu klesla před samotným hlasováním vůči euru na historické minimum. Existuje tak obava, že situace zabrání efektivnímu řešení snížení rozpočtového deficitu, který má Rumunsko v celé Evropské unii nejvyšší.
Taktéž je nejasné, jaké možnosti v sestavování vlády současný parlament vlastně má. Sociální demokraté by se k nové koalici připojili pouze v případě odstoupení Ilie Bolojana. Ten je přitom nejpopulárnějším politikem v zemi. Demokratický svaz Maďarů a Unie záchrany Rumunska navíc opětovnou spolupráci s PSD odmítají a krajně pravicový Svaz pro Sjednocení Rumunů má jako antisystémová strana koaliční potenciál prakticky nulový. Je tak možné, že se Rumunsko dočká menšinové vlády.