Filmový večer - Mandžuský kandidát
Počas posledného Filmového večera Studentské sekce sme sa bližšie pozreli na problematiku psychologických operácií a kognitívnej vojny.
S koncem akademického roku 2025/2026 také končí mandát současného předsednictva a kolegia. Rádi bychom proto využili této příležitosti k ohlédnutí za uplynulými měsíci a připomenutí toho, co se nám společně podařilo.
Během roku jsme na fakultě přivítali řadu zajímavých hostů v rámci osvědčeného formátu Kulatých stolů a podařilo se nám úspěšně etablovat Filmové večery jako pravidelnou součást spolkového života. Uspořádali jsme několik akcí ve spolupráci s jinými organizacemi, jako je například institut Europeum, spolek ComEUnita či Konrad Adenauer Foundation a mezi našimi hosty jsme přivítali například i Vladimíra Dzuro. Poprvé jsme se aktivně zapojili do programu Brněnského sedmnáctého, zopakovali POLtmelení, po celý akademický rok jsme podporovali ukrajinské obránce, a především jsme přivítali mezi našimi řadami mnoho nových členů, kteří obohatili naši komunitu.
Vedle viditelných aktivit se nám podařilo dosáhnout i řady důležitých organizačních kroků, které jsou pro dlouhodobé fungování spolku zásadní. Přijali jsme nové stanovy, uzavřeli smlouvu o spolupráci s univerzitou, uspořádali účetnictví a další administrativní nezbytnosti nutné pro další rozvoj spolku v následujících letech.
Děkujeme všem, kteří se do činnosti spolku zapojili, účastnili se našich akcí a podporovali nás. Bez vás by nic z toho nebylo možné. Novému předsednictvu přejeme mnoho sil a úspěšný akademický rok 2026/2027 – na viděnou v září!
HR
Začátek akademického roku se nesl především ve znamení náboru. Díky skvělé kampani a společnému nasazení kolegia i dalších členů spolku na seznamovacích akcích pro nové studenty MUNI se nám do našich řad podařilo začlenit spoustu aktivních a perspektivních nováčků. Důležitým milníkem v tomto procesu se stala úvodní členská schůze, která se konala 30. září 2025 a jež byla otevřena i široké veřejnosti. Kolegium na ní představilo fungování spolku a aktivity, na které by se chtělo v průběhu roku zaměřit.
Členská základna se tak během akademického roku ustálila na celkových 108 členech, z čehož bylo 56 nováčků. Těší nás, že členství pro tento rok nepodepsali pouze studenti prvních ročníků bakalářských programů, ale přidali se k nám i kolegové z vyšších a magisterských ročníků.
V průběhu října byl kolegiu představen nový návrh spolkových stanov, na kterém HR oddělení pracovalo celé léto. Hlavní změny se týkaly způsobu a průběhu voleb předsednictva, pravomocí kolegia, celkového účelu spolku a dalších drobných administrativních úprav. Kolegium tento návrh přijalo a následně byl úspěšně zapsán Krajským soudem do sbírky listin.
S novým akademickým rokem jsme také otestovali formát kariérního monitoringu. Pověření členové aktivně vyhledávali stáže i jiné profesní příležitosti a zaznamenávali je do sdílené tabulky. Po půl roce fungování jsme však museli tento postup vyhodnotit jako krajně neefektivní. Kariérní monitoring tak po zbytek roku fungoval mnohem pružněji prostřednictvím dedikovaného kanálu na spolkovém Discordu. Založení spolkového serveru na platformě Discord také považujeme za úspěšný krok směrem k efektivní komunikaci.
HR oddělení se aktivně podílelo také na spolkové účasti při brněnských oslavách 17. listopadu. Konkrétně jsme zajistili vybavení prodejního stánku, a to včetně stanu a prodeje benefičního svařáku. Klíčovou akcí podzimního semestru se pak stala jednoznačně vánoční členská schůze, kterou jsme pořádali ve spolupráci s oddělením Vnějších vztahů. Členové HR připravili tradiční vánoční pubkvíz a další aktivity včetně beerpongu. Celkově můžeme zhodnotit, že schůze zaznamenala obrovský úspěch.
Jako každý rok i letos se v únoru uskutečnil spolkový teambuilding na Vysočině. Ačkoliv byla účast dvaceti členů v porovnání s minulými lety o něco slabší, povedlo se nám úspěšně stmelit kolektiv. Akce navíc pomohla aktivizovat i ty členy, kteří do té doby nad svým dalším zapojením ve spolku spíše váhali. K tomu přispěly připravené seznamovací hry, výborné jídlo (za které patří kuchařům velký dík), dobré pití, večery s kytarou nebo spontánní koulovačka na náměstí.
V průběhu celého roku jsme pořádali i další oficiální a neoficiální socializační akce. Za zmínku stojí například společný hudební jam v Expediční klubovně. Na podzim jsme jako spolek vyrazili hned dvakrát do divadla: nejprve do Mahenova divadla na Kunderovu tragikomedii Majitelé klíčů a později do HaDivadla na historické drama Vyhnání Gerty Schnirch. Těmito návštěvami se snažíme u studentů udržet zájem o kulturu a podpořit místní umělce. O organizaci společné návštěvy divadla jsme se pokusili i v jarním semestru, to se bohužel ale nepodařilo zrealizovat kvůli nadměrné kumulaci jiných událostí a studijním povinnostem členů.
Součástí programu byla i podzimní akce s Vladimírem Dzuro, bývalým vyšetřovatelem válečných zločinů v Jugoslávii. V Klášterní vinárně proběhla ve večerních hodinách tradiční Rozprava nad skleničkou – osvědčený formát komorní diskuze s hostem. Členové si tak mohli z první ruky poslechnout zákulisní informace o vyšetřování válečných zločinů i o fungování OSN. Druhá Rozprava se konala koncem dubna ve vinárně U Tří knížat, tentokrát s doktorkou Janou Urbanovskou. Vzhledem k její odbornosti jsme jako téma zvolili chystaný sudetoněmecký sjezd, který v květnu probíhal v Brně. Účastníci si odnesli cenné poznatky o současných česko-německých vztazích a mnozí po oficiální části plynule přešli do volnější neformální socializace.
Pomyslnou tečkou za celým akademickým rokem se stala závěrečná členská schůze ve Vaškových sadech, kde proběhlo zhodnocení uplynulých semestrů, a především volba nového předsednictva. HR oddělení opět zaštítilo veškerou organizaci a administrativu. Po formální části následovalo grilování a socializace. Vzhledem k tomu, že akce pokračovala až do pozdních nočních hodin, můžeme konstatovat, že si ji členové spolku náležitě užili.
SPOLUPRÁCE A VNĚJŠÍ VZTAHY
V rámci toho roku jsme se nám podařilo navázat spolupráci s Čajovnou před zrcadlem díky jejichž vstřícnému přístupu jsme byli schopni zajistit domácí občerstvení na diskuzi ve spolupráci s Europeum a námi pořádané akci Café Kyiv. Firma Royal Water nám poskytla zásoby vody, které jsme využili během celého roku při výjezdech na exkurze i občerstvení pro Kulaté stoly. Pro vánoční členskou schůzi a akci POLtmelení se nám podařilo zajistit zajímavé ceny pro úspěšné týmy v pubkvizu ve formě voucherů - např. od HaDivadla, Starobrna, únikové hry Nest Escape nebo Bowling centra apod. Díky spolupráci s organizací YPALA měla jedna z našich členek možnost odletět na několikadenní návštěvu Bruselu a evropských institucí.
Podzimní semestr otevřela akce „Bitva o Sněmovnu“ – společné sledování výsledků parlamentních voleb v ČR. Svými odbornými postřehy doplnili celý večer profesor Lubomír Kopeček a docent Michal Pink pod moderací Václava Šmatery.
Na začátku listopadu se ve spolupráci s Europeum uskutečnila diskuze zaměřená na zkušenosti České republiky se vstupem do Evropské unie a na to, jak mohou tyto poznatky pomoci Ukrajině a dalším kandidátským zemím v procesu evropské integrace. Mezi vystupujícími byli předsedkyně Ukrajinské iniciativy na Jižní Moravě Ilnara Dudash, novinář Euractiv.cz Ondřej Plevák a Petra Kuchyňková z FSS MUNI. Diskusi moderoval Viktor Daňek tehdy z Institutu Europeum. 29. dubna proběhl U průmyslovky druhý ročník socializační akce POLtmelení pro studenty katedry politologie. Akce byla zahájena doktorem Eiblem, následoval již tradiční politologický pub kvíz a po něm diskuze s prof. PhDr. Lubomírem Kopečkem a docentem Chytílkem na téma volebního práva. POLtmelení se zúčastnilo okolo 120 studentů. Děkujeme katedře politologie za spolupráci v rámci této akce a za podporu během celého akademického roku.
PR
Počas akademického roka 2025/2026 sa Studentská sekce IIPS zviditeľňovala najrôznejšími akciami. Ešte pred začiatkom semestra mali niektorí členovia spolku možnosť propagovať aktivity spolku na Prvákovinách, kde sme zároveň v rámci jedného termínu vytvorili odľahčený kvíz pre nových prvákov. Ďalej sa taktiež spolok mini aktivitami zviditeľňoval počas Seznamováku a Předškolováku.
Počas prvého semestra sme okrem propagácie tradičných akcií - Kulatých stolov a Filmových večerov viedli kampaň zbierky na prieskumný dron, ktorý bol pred krátkym časom úspešne odovzdaný na Ukrajine. V rámci akcie sa vyjadrenia našich členov ohľadom zbierky objavili aj v médiách. V rámci separátnej akcie a zároveň najväčšej akcie semestru sme mali taktiež možnosť privítať bývalého vyšetrovateľa vojnových zločinov v Juhoslávii, Vladimíra Dzuro.
Ešte pred začiatkom semestra sa naplno rozbehli aj prípravy na najväčšiu akciu spolku doposiaľ - Cafe Kyiv, ktoré bolo organizované v spolupráci s Medzinárodným politologickým ústavom a Konrad-Adenauer-Stiftung. Ešte pred akciou boli zaobstarané nové propisky ako súčasť propagačných materiálov. V rámci tohto druhu propagácie boli taktiež vytvorené tematické nálepky akcie a nálepky spolku.
Akcia Cafe Kyiv pritiahla veľkú pozornosť na spolkové sociálne siete, ktoré významne narástli. Okrem rozsiahlej propagácie na sociálnych sieťach pred a po akcii sa taktiež aj vďaka dosahu podarilo prekonať sumu zbierky z minulého roka. Zároveň sme naviazali užšiu spoluprácu s fakultným spolkom Comeunita, s ktorým sme spoluorganizovali jednu z verejných akcií - debatu s Luděkom Niedermayerom.
Za celý akademický rok sa podarilo členom ,,novinkovej” sekcie PR vyprodukovať celkovo 80 stredne dlhých analytických článkov, na ktorých sa podieľalo prechodne 6 alebo 7 ľudí, podľa individuálnych časových možností. Nové prvky v rámci tejto sekcie boli aj anglické články dlhšieho formátu, ktoré počas jarného semestra vyšli dva, a ku koncu toho istého semestra prišiel od jedného z členov nápad vytvoriť ďalší formát, konkrétne rozhovory so zaujímavými osobnosťami, ktoré by mohli zvýšiť relevanciu spolkovej činnosti a celkové povedomie o ňom. Všetky tieto formáty budú prenesené aj do ďalšieho semestra pod novým vedením novinkovej sekcie. Ako ,,novinkári” sme absolvovali aj jeden kulečníkový teambuilding.
EXKURZE a WORKSHOPY
V podzimním semestru proběhly dvě exkurze a dva interní workshopy. První exkurze byla ve Vyškově, kde jsme strávili celé dopoledne – čekaly nás přednášky o informačních operacích, chemických jednotkách a následně zdravotníci, kteří nás učili první pomoc.
Během listopadu proběhl interní workshop ve spolupráci s NCOZ, jednalo se o prvotní přednášku zaměřenou na představení práce NCOZ na kterou navazoval workshop, kde studentům byla přiblížena práce analytiků.
Před koncem podzimního semestru jsme také zamířili do Prahy, kde jsme navštívili Radio Free Europe/Radio Liberty a následně jsme se účastnili prohlídky v Policejním muzeu.
Před Vánocemi jsme se zapojili do Maratonu psaní dopisů. Společně s dalšími kolegy ze spolků Comeunita a Horizont jsme tento workshop uspořádali jak za účelem společného networkování napříč spolky, tak za účelem se zapojit do iniciativy Amnesty International, mimo dopisů pro nespravedlivě vězněné jsme také napsali řadu pohlednic a vzkazů, které putovali vojenským jednotkám napříč Ukrajinou.
Na jaře pak již z osobních důvodů koordinátorky neproběhla žádná exkurze ani workshop, nicméně je možnost pokračovat v započatých spolupracích v dalším akademickém roce – prohlídkou jaderné elektrárny Dukovany, spolupráce s Vojenskou akademií ve Vyškově a také původně domlouvaná exkurze na jaro v podobě Irského velvyslanectví v Praze a návštěvy EUSPA.
FILMOVÉ VEČERY
Na podzim se konaly tři filmové večery. První filmový večer proběhl v září a zaměřoval se na energetickou bezpečnost, promítal se film The China Syndrome a hostem byl Mgr. Martin Jirušek, Ph.D. Druhý říjnový filmový večer tématicky zaměřený na mise OSN navštívil doc. Ing. Josef Procházka, Ph.D. a promítán byl film Shake Hands with the Devil, který znázorňuje události rwandské genocidy. Poslední filmový večer semestru se konal na konci listopadu a jeho tématem byla kybernetická bezpečnost. Film WarGames nám blíže přiblížil Mgr. Jakub Drmola, Ph.D.
V druhém semestru se konaly dva samostatné filmové večery, vzhledem k tomu, že jeden byl zahrnut v rámci akce Café Kyiv. První se konal na konci března a zabýval se Íránem a aktuálním děním, které nám přiblížil doc. Mgr. Josef Kraus, Ph.D. Poslední filmový večer tohoto akademického roku proběhl v dubnu a jeho hostem byl Mgr. Robin Burda, Ph.D., který s námi diskutoval ohledně kognitivního válčení, které nám přiblížil spolu s filmem Manchurianský kandidát.
Filmové večery se obnovily v únoru 2025, a proto se jedná o první akademický rok kdy obnovené filmové večery probíhaly kontinuálně po celou dobu jeho trvání. Na začátku akademického roku také došlo k přesunu projektu do nových prostor, a to do ArtBaru a mezi diváky byli nejen členové spolku, ale většinově studenti mimo něj, včetně kolegů z jiných fakult. Celkem se večerů zúčastnilo přibližně 200 studentů.
KULATÉ STOLY
Za celý akademický rok se podařilo uspořádat celkově 6 debat v rámci Kulatých stolů. V každém semestru tak proběhly 3 diskuse, které se zaměřily na různorodá témata.
První kulatý stůl podzimního semestru se uskutečnil 8. října 2025 ve spolupráci s organizací Brnenská kaviareň. Tento Kulatý stůl se zaměřil na oblast hybridních hrozeb, kdy byla divákům představena současná forma a povaha, i v souvislosti s psychologickými operacemi, a to především v kontextu Česka a Slovenska. Hosty diskuse se stali PhDr. Grigorij Mesežnikov a Robin Burda Ph. D.
Druhý Kulatý stůl pokračoval v sérii diskusí pořádaných Studentskou sekcí zaměřených na oblast Gazy, a konfliktu mezi Izraelem a Palestinou. Již potřetí s námi diskutovali odborníci na daný region, jimiž byli doc. Mgr. Josef Kraus Ph.D. a doc. JUDr. PhDr. Marek Čejka, Ph.D. Diskuse se věnovala rekapitulaci událostí posledního roku a přiblížila současnou situaci, přičemž v závěru naši hosté nastínili svá očekávání budoucího průběhu a možných řešení. Samotná akce se konala 13. října 2025.
Na třetí, a tedy závěrečný Kulatý stůl podzimního semestru přijali pozvání pan JUDr. Martin Rozumek, který působí jako ředitel Organizace pro pomoc uprchlíkům, a pan Mgr. et Mgr. Jan Kotýnek Krotký, Ph.D., jenž se věnuje výzkumu v oblasti vládnutí EU a institucionálním reformám. Debata se věnovala migraci v kontextu deseti let od migrační krize z roku 2015. S hosty jsme se tak zaměřili na vývoj evropských a českých institucí a politik dané oblasti od zmíněné krize, až po současnost.
První Kulatý stůl jarního semestru se konal 16. března 2026. Tématem se stalo evropské zbrojení a budování obranného průmyslu ve východním křídle. Kulatý stůl byl uspořádán ve spolupráci s CENTREPEACE. Hosty diskuse se stali pan Mgr. Martin Chovančík, Ph.D., věnující se výzkumu v oblasti zbrojní politiky v evropském kontextu, a pan doc. Mgr. et Mgr. Oldřich Krpec, Ph.D., který je odborníkem na mezinárodní hospodářskou politiku.
Na druhý Kulatý stůl přijala pozvání paní Mgr. Markéta Řeháková. Debata nám přiblížila její cestu z naší fakulty, přes zkušenosti s novinařinou a prací bezpečnostní analytičky, ke zkušenostem z postu tiskové mluvčí Petra Pavla, až po její post poradkyně Evropské komise v oblasti obnovy Ukrajiny. Kulatý stůl se konal 2. dubna 2026.
Závěrečným Kulatým stolem celého akademického roku se stala květnová diskuse zaměřená na oblast současných sankcí. V rámci debaty jsme se věnovali trendům, efektivitě a povaze sankcí v kontextu dnešních mezinárodních vztahů, politiky a světového řádu. Pozvání do diskuse přijali paní doc. Ing. Mgr. Lucie Coufalová, Ph.D. et Ph.D., která je odbornicí na hospodářskou politiku a její dějiny, a pan Mgr. Jan Ludvík, Ph.D., jenž je odborníkem na bezpečnostní politiku a vztahy mezi politicko-vojenskou silou.
Divácká účast byla nejvýraznější na 2. Kulatém stolu akademického roku, kdy dorazilo skoro 200 diváků. Větší účast zaznamenaly i 1. a 4. Kulatý stůl, kdy se účast pohybovala mezi 40 a 60 diváky. Zbývající debaty se pohybovaly do 25 diváků.
FINANCE
V akademickém roce 2025/2026 zůstala výše členských příspěvků z minulých let, tedy 300 Kč. Příspěvky platí členové a členky jednorázově na začátku akademického roku. Celková výše příjmů z členských příspěvků činila 33 000 Kč. Tyto prostředky byly použity zejména pro drobné dárky a občerstvení pro hosty, propagaci Studentské sekce na sociálních sítí i mimo ně, náklady na tiskové materiály, výdaje spojené s exkurzemi či na náklady spojené s administrativním fungování spolku.
Další klíčovou složku příjmů tvořily stipendia poskytována Studentskou komorou AS FSS MUNI. Tradičně spolek žádal v obou semestrech o příspěvek na dva projekty – Kulaté stoly a Filmové večery. V jarním semestru 2026 rovněž spolek získal stipendium na posílení propagace spolku. Celkem Studentská sekce IIPS získala 26 840 Kč ze stipendií SKAS FSS MUNI.
Studentská sekce zároveň získala stipendia na ad hoc události, které pořádala. Od Katedry politologie FSS MUNI spolek získal 3 000 Kč na zaplacení licence k filmu Velký vlastenecký výlet, který byl promítán v rámci události Brněnský sedmnáctý. Stipendium ve výši 8 000 Kč získala Studentská sekce od Mezinárodního politologického ústavu v rámci projektu Café Kyiv. V závěru akademického roku 2025/2026 Studentská sekce IIPS disponuje přebytkem 12 219 Kč na bankovním účtu.
PODPORA UKRAJINY
Jako spolek jsme na podzim 2025 uspořádali sbírku na 1 průzkumný dron DJI Mavic pro ukrajinské obránce z 47. mechanizované brigády. Peníze putovali organizaci Paměť národa, která již čtvrtým rokem skrz svůj projekt Pomozte Ukrajině s Pamětí národa jezdí do Ukrajiny a dodává potřebný zdravotnický či ochranný materiál ukrajinským obráncům. Finance se vybírali skrz online portál Darujme, kde jsme měli založenou vlastní fundraisingovou výzvu. Dále byl na téměř každé spolkové akci stánek se zapečetěnou kasičkou i qr kódem, kde bylo možné přispět například i zakoupením různých předmětů z Ukrajiny. O sbírce nám vyšel i článek na iRozhlase či rozhovor pro MUNI TV.
Povedlo se vybrat 130 000 500, z čehož 120 000 putovalo na nákup průzkumného dronu DJI Mavic 4T a zbylých 10 500 na nákup zdravotnických turniketů. S akvizicí i dopravou do Ukrajiny bude dron předán obráncům z 47. brigády během léta 2026.
Dále jsme spolu s organizací Mezinárodní institut rozvojové a transformační spolupráce (IIDTC) jsme uspořádali 1.prosince 2025 interní spolkový workshop na výrobu zákopových svíček. Za jedno pozdní odpoledne se povedlo vyrobit zhruba 50 svíček, které skrz organizaci IIDTC putovalo během těžké zimy a energetické krize do Ukrajiny.
Vyvrcholením pak byla dvoudenní benefiční a připomínková akce Cafe Kyiv: 12 let vzdoru!, která se uskutečnila 23. a 24. února, a to ve spolupráci s nadací Konrad-Adenauer-Stiftung, Mezinárodním politologickým ústavem MU a doktorandem bezpečnostních a strategických studií Jiřím Němcem. Klíčovou součástí akce byla benefiční sbírka, z níž polovina výtěžku podpořila projekt Pomozte UA s Pamětí národa a druhá polovina byla prostřednictvím ukrajinského charitativního fondu Lviv Opir využita na materiální podporu 77. samostatné aeromobilní brigády Ozbrojených sil Ukrajiny.
Pondělní program se uskutečnil v brněnském Institutu Paměti národa. Jeho součástí bylo promítání ukrajinského filmu Šedé včely, který sleduje osudy dvou mužů přežívajících ve válkou zpustošeném Donbasu a následná debata s ukrajinistkou Lenkou Víchovou.
Úterní program pokračoval v atriu Fakulty sociálních studií MU. Program odstartoval debatou zaměřenou na téma revoluce ve vojenství související se začátkem ruské invaze do Ukrajiny v roce 2022, našimi hosty byli Viliam Ostatník a Zdeněk Petráš. Následovala debata s Martinem Novákem a Andreasem Papadopulosem, kteří přiblížili téma válečné žurnalistiky v Ukrajině a zkušenosti novinářů pokrývající klíčové události probíhajícího konfliktu. Poslední příspěvek se zaměřil na téma Východního partnerství a našimi hosty byli David Stulík a Pavel Havlíček. Přednášky jednotlivých neziskových organizací pak otevřela Iryna Kmeť, ředitelka neziskové organizace Lviv Opir a představila nám, jak ukrajinská společnost tvoří jeden z pilířů ukrajinské odolnosti. Celé odpoledne nám uzavřel Martin Ocknecht, hlavní koordinátor projektu Pomozte UA s Pamětí národa s přednáškou o tom, jak Češi pomáhají v Ukrajině a s jakými příběhy se setkávají.
Celý dvoudenní program byl zakončen benefiční dražbou v Kavárně Trojka, kde si účastníci mohli vydražit předměty z Ukrajiny, od našich hostů či příjemců pomoci. Celková částka vybraných peněz se vyšplhala až na 150 000 Kč, ze kterých bylo 75 000 Kč posláno na nákup turniketů pro ukrajinské obránce skrz projekt Pomozte Ukrajině s Pamětí národa a 75 000 Kč putovalo na nákup EcoFlow a generátorů pro 77. samostatnou brigádu. Během dubna se pak zástupkyně Studentské sekce společně s Jiřím Němcem vydali do Lvova a osobně předali nakoupený materiál organizaci Lviv Opir. Děkujeme všem za podporu a příspěvky.
Počas posledného Filmového večera Studentské sekce sme sa bližšie pozreli na problematiku psychologických operácií a kognitívnej vojny.
S Rosinou Reim, jednou z mnoha vyhnaných sudetských Němců a čestnou předsedkyní spolku Wischauer Sprachinsel jsme se při příležitosti sjezdu sudetoněmeckého Landsmannschaftu bavili o historii její rodiny, osudu po vyhnání i činnosti spolku, jemuž věnuje množství své energie.