Debata o české zahraniční politice – Česko-americké vztahy – nové příležitosti?

Poslední debata o české zahraniční politice, a zároveň poslední akce jarního semestru Studentské sekce IIPS, se uskutečnila v úterý 10. května.

11. 5. 2022

Bez popisku

Poslední debata o české zahraniční politice, a zároveň poslední akce jarního semestru Studentské sekce IIPS, se uskutečnila v úterý 10. května. Tématem debaty byly česko-americké vztahy a jejich budoucnost. Akce proběhla pod záštitou Asociace pro mezinárodní otázky a Velvyslanectví USA v České republice.

Pozvání přijal Ondřej Ditrych, jenž se odborně zaměřuje na NATO, evropskou bezpečnost či terorismus, a je členem Vědecké rady Ministerstva zahraničních věcí ČR a odborného panelu Společenské vědy Rady pro výzkum, vývoj a inovace ČR. Druhým hostem byla Tereza Šídlová, redaktorka portálu Seznam zprávy, která se věnuje především české diplomacii a mezinárodním souvislostem domácího politického dění. Pozvání přijali i Petr Boháček, analytik Asociace pro mezinárodní otázky zaměřující se na transatlantické vztahy, politiku Spojených států, a také na otázky týkající se kosmické politiky, Martina Heranová, bezpečnostní analytička přednášející na CEVRO institutu, a také Michal Kořan, zakladatel a předseda Global Arena Research Institute a odborný asistent na Katedře mezinárodních vztahů a evropských studií Fakulty sociálních studií. Debatu moderoval Tomáš Spáčil z Rádia R.

Diskuze byla zahájena charakteristikou současných česko-amerických vztahů. Diskutující se shodli, že v současnosti jsou hlavními tématy vztahů s USA oblasti bezpečnosti a modernizace armády. Zmíněny byly i technologie a prodej startupů Spojeným státům americkým, a také spolupráce na izolaci Číny a čínských firem v klíčové infrastruktuře státu. Jedním z hlavních témat byl také tendr na dostavbu jaderné elektrárny Dukovany a Temelín.

Diskutující se také zaměřili na česko-americké vztahy v 90. letech, a to převážně na éru prezidenta Václava Havla, který měl osobní vztah například s americkým prezidentem Billem Clintonem. Dle Terezy Šídlové nebylo do roku 2008 mnoho náročných situací, které naše vztahy musely překonat. Prvním problematickým tématem pak byla radarová základna USA v České republice. Dle Michala Kořana se takto osobní vztahy, které panovaly za prezidenta Havla, již vrátit nemohou, a to ať už z důvodu chybějících osobností či zda na základě témat, která se aktuálně mezi ČR a USA řeší.

Debatující dále zmínili blížící se předsednictví České republiky v čele Evropské unie, které je dle nich dobrou příležitostí k navázání na vztahy České republiky a Spojených států. Podle Terezy Šídlové je cílem české vlády uspořádat summit zahrnující Evropskou unii, Ukrajinu a USA, a tím navázat na pozici prostředníka v jednání Obama – Medveděv.

Na závěr první části debaty se hosté také shodli na hlavních prioritách České republiky vůči USA: bezpečnosti, lidských právech a spolupráce na poli technologií.

V druhé části diskuze pak dotazy řečníkům kladlo publikum. Otázky se týkaly například role Evropské unie v kontextu česko-německých vztahů, ale také role současného českého prezidenta na vztahy s USA, a způsoby, kterými tyto vztahy může ovlivnit nový prezident.

Děkujeme všem hostům za přijetí pozvání. Poděkování patří i veřejnosti za osobní účast. Těšíme se na další setkání.

Autor: Patrik Hlaváček
Foto: Lukáš Bastl


Více článků

Přehled všech článků

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info