Kulatý stůl – Mgr. et Mgr. Vladimír Bízik: „Turecko před volbami"

Naším hostem prvního „Kulatého stolu" v tomto akademickém roce byl pan Vladimír Bízik. Tématem akce byly tentokrát nadcházející prezidentské a parlamentní volby v Turecku, které se mají odehrát již 14. května.

11. 5. 2023 Babette Haluzová

Bez popisku

Naším hostem prvního „Kulatého stolu" v tomto akademickém roce byl Mgr. Et Mgr. Vladimír Bízik, doktorand oboru Mezinárodní vztahy a evropská politika, jehož práce se mimo jiné zaměřuje na Turecko a oblast Blízkého východu. Tématem tentokrát byly nadcházející prezidentské a parlamentní volby v Turecku, které se mají odehrát již 14. května.

Na úvod pan Bízik představil pozadí současné situace, kde byly vykresleni tři hlavní prezidenští kandidáti, jejich politická příslušnost, základní volební strategie a politické motivace. Taktéž jsme byli obeznámeni s politickými stranami a stávajícími koalicemi kandidujícími letos do parlamentu.

Dva favorizovaní kandidáti jsou současný prezident Recep Tayyip Erdoğan a opoziční kandidát Kemal Kılıçdaroğlu. Nedávné zemětřesení na východě Turecka odhalila prohlubování strukturálních problémů a Erdoğanova podpora lehce klesla, čehož se opozice snaží využít. Kılıçdaroğluovi se podařilo dát dohromady podporu široké opoziční koalice, a to i přes svou oproti Erdoğanovi nevýraznou povahu a fakt, že nemá ve své politické kariéře žádné velké volební vítězství, na kterém by mohl nyní stavět.

Co se týče samotných voleb, tak se podle Bízika dá předpokládat, že budou relativně soutěživé a svobodné, avšak jejich legitimitu podkopává průběh volební kampaně, jelikož je potlačována svoboda médií.

Po prvotní krátké přednášce byl dán prostor otevřené diskuzi a postřehům publika.

Dotazy studentů směřovaly především na otázku přístupu Švédska do NATO, roli Turecka jako možného mediátora mezi Ukrajinou a Ruskem nebo potenciál k volebnímu násilí. Probrali jsme taky naději na změnu oficiální politiky vůči Kurdům, která podle Bízika není nikterak vysoká, nebo tematizaci vstupu do EU ve volbách, což vzhledem k k rozhodnutí Evropského parlamentu o zastavení přístupových jednání zůstává spíše jen jako proklamovaný dlouhodobý strategický cíl.

Děkujeme panu Bízikovi za účast, věříme, že přednáška i následná diskuze obohatila publikum o cenné poznatky k aktuálnímu tématu tureckých voleb a těšíme se na další setkání u „Kulatého stolu“.

 

 


Více článků

Přehled všech článků

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info