Kulatý stůl – PhDr. Jakub Szántó: (Ne)poražený ISIS

První ze série Kulatých stolů organizovaný Studentskou sekcí IIPS se konal ve čtvrtek 25. října 2018 na Fakultě sociálních studií MU.

30. 10. 2018

Bez popisku

První ze série Kulatých stolů organizovaný Studentskou sekcí IIPS se konal ve čtvrtek 25. října 2018 na Fakultě sociálních studií MU. Na stále aktuální a íce diskutované téma terorismu na Blízkém východě přijal pozvání Jakub Szántó, český novinář a reportér působící v tomto regionu.

V úvodu své řeči nám přiblížil klíčové milníky vzniku Islámského státu tak, jak ho známe dnes, a taky chronologický průběh jeho nástupu k moci. Jednalo se hlavně o vztah Islámského státu k Al-Káidě a o jejich základní ideologické a strategické rozdíly, jelikož většina lidí si pod názvem ISIS představí hned několik teroristických hnutí. Řeč byla i o tom, jak funguje propaganda strachem a jak v kombinaci se samovražednými atentáty šíří Islámský stát svou ideologii do světa. Hodnotný byl i pohled novináře na aktuální dění na Blízkém východě a poválečnou správu oblastí vojenskými složkami.

Studenti se nepochybně nejvíce těšili na diskuzi a taky na zážitky a zkušenosti našeho hosta, které získal během natáčení reportáží a rozhovorů s domácím obyvatelstvem ve válkou zničených oblastech. Měli jsme možnost podívat se na množství fotek a dvě reportáže ze zdevastované oblasti. Na odlehčení přišlo následně pár vtipných historek z novinářské branže. Jelikož každá mince má dvě strany, i takováto práce novináře se sebou kromě zážitků a vzrušení nese i dávku nebezpečí a pohledů na tragické osudy lidí. Pan Szántó nám tak všem přiblížil druhou stránku jeho práce, kterou si mnozí lidé neuvědomují a taky to, jak se s tím vyrovnáva on a jeho kolegové.

Autor textu: Lukáš Sabol


Více článků

Přehled všech článků

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info